Do tej pory największą barierą była stosunkowo krótka żywotność i duża zawodność konstrukcji elektrowni wiatrowych zbudowanych w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Zbudowane w latach 90-tych nienowoczesne już konstrukcje nie działają dłużej niż 10 lat, ale zakłada się, że najnowocześniejsze z nich, zgodnie z przewidywaniami uznanych firm światowych, będą eksploatowane przez co najmniej 20 lat. Nadal toczą się intensywne badania nad zwiększeniem niezawodności elektrowni wiatrowych i zmniejszeniem kosztów eksploatacyjnych.
Brak ogólnokrajowej wysokiej jakości sieci pomiarowej prędkości wiatru uniemożliwia dokładną ocenę potencjału energii wiatru. Istniejące stacje pomiarowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), Urzędu Morskiego i innych instytucji badających zjawiska atmosferyczne, często nie spełniają ostrych wymagań dla pomiarów prędkości wiatru do celów energetycznych.
Brak zagwarantowania możliwości zawierania długoterminowych kontraktów z zakładami energetycznymi i jasności co do przyszłych stawek za sprzedawaną energię powodują trudności z osiągnięciem akceptowanego ryzyka inwestycyjnego dla rozwijania energetyki wiatrowej. Niejasna interpretacja Rozporządzenia Ministra Gospodarki o obowiązku zakupu energii ze źródeł odnawialnych zwiększa ryzyko dla instytucji finansujących i potencjalnych inwestorów oraz przysparza problemów producentom energii z siłowni wiatrowych. Taki stan nie sprzyja możliwościom przyciągnięcia większego kapitału do energetyki wiatrowej Istotną przeszkodą jest też powszechny brak wyspecjalizowanych instytucji i firm zajmujących się profesjonalnym przygotowaniem projektów wiatrowych oraz brak dostępu do informacji nt. technologii, procedur administracyjno-prawnych i zasad prowadzenia inwestycji.
Właściwie chcąc korzystać z dobrodziejstw energii wiatrowej można zastosować rozwiązania nie wymagające żadnych pozwoleń czy pism urzędowych. Szczególnie w przypadku mało konfliktowych sąsiadów. Fundamenty można ukryć głębiej w ziemi a wystające kotwy z przymocowanymi elastycznymi odciągami, i maszt przymocowany na ruchomym sworzniu, potraktować jako konstrukcję nie związaną na stałe z podłożem. W każdym innym wypadku, jeżeli nie mamy tyle szczęścia lub chcemy postawić elektrownię „z prawdziwego zdarzenia”, należy zadbać o niezbędną dokumentację.
Elektrownie wiatrowe w zależności od położenia osi mogą być pionowe lub poziome. Elektrownie o osi poziomej są znacznie częściej stosowane ze względu na większą wydajność i niższy koszt. Dlatego ich dotyczy większa część opisanych tu informacji. Zasada działania jest taka sama. W pewnych sytuacjach zastosowanie elektrowni o osi pionowej może mieć swoje uzasadnienie. To np. szczególnie przypadki małych generatorów zamontowanych bezpośrednio na słupie oświetleniowym. Dzięki temu, że elektrownia pionowa nie posiada ogona a siły wiatru działające na łopatki turbiny są rozpraszane we wszystkich kierunkach, nie ma potrzeby stosowania odciągów do słupa masztu latarni. Również zamontowanie takiej elektrowni na płaskim dachu budynku np. bloku z wielkiej płyty może być ze względów bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem niż próba mocowania znacznie wyżej klasycznego wiatraka. Przyjmuje się również, że elektrownie o osi pionowej (o takich samych parametrach) są nieco cichsze od elektrowni poziomych.
Odbiór elektryczny
– czasem w naszym gospodarstwie może pojawić się ktoś, kto będzie chciał sprawdzić, czy prąd z elektrowni wiatrowej „kopie” tak samo jak ten z sieci. Żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami i kosztami ewentualnego odszkodowania warto zrobić odbiór techniczny instalacji, wykonany przez uprawnionego elektryka. Szczególnie jeżeli nie posiada się wystarczającej wiedzy w zakresie niebezpieczeństw jakie mogą zaistnieć w przypadku niewłaściwego podłączenia, zaizolowania przewodów czy też właściwego uziemienia (zerowania) podłączanych urządzeń.
Odpowiedzialność cywilna
– może się tak zdarzyć, że na skutek czynników od nas niezależnych (zakładamy, że wszystkie elementy konstrukcji zostały zmontowane zgodnie z planem), może nastąpić katastrofa budowlana lub ktoś zostanie porażony prądem. Warto ubezpieczyć się od takiej odpowiedzialności w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jako bezpośredni importer posiadamy wykupione ubezpieczanie od takich przypadków.
kręci mnie wiatr...
Copyright © 2008-2017 AirGenerator