Generatory wiatrowe

Budowa elektrowni wiatrowej

Definicje

Przydomowa elektrownia wiatrowa – zespół urządzeń terenowych służących do wytworzenia i magazynowania energii elektrycznej dla celów jej użycia w jednym lub kilku domach. Zwykle takie elektrownie montuje się w bezpośrednim pobliżu odbiorców energii (do 200m).Schemat do 5 kW
Mała elektrownia wiatrowa – elektrownia wiatrowa o mocy od 0,5 kW do 40 kW. Zazwyczaj przeznaczeniem takiej elektrowni wiatrowej jest wytwarzanie energii na potrzeby własne użytkownika.
Generator prądu – urządzenie przetwarzające energię mechaniczną w elektryczną. Generatory małych elektrowni wiatrowych zbudowane są w oparciu o ruchome magnesy neodymowe oraz stały stojan z cewkami uzwojeniowymi. Generatory takie mają oznaczenie PMG (ang. permanet magnet generator).
Turbina – łopatki z piastą zamocowane na osi generatora. Zadaniem turbiny jest zamiana poziomego ruchu wiatru w ruch obrotowy wału generatora.
Gondola elektrowni
– ruchoma część elektrowni w skład której wchodzi generator zamocowany na obrotnicy.
Obrotnica  – część gondoli elektrowni odpowiedzialna za obracanie urządzenia w okół osi masztu zapobiegająca skręcaniu przewodów.
Ogon – część generatora odpowiedzialna za ustawianie gondoli w do kierunku wiatru.
Kontroler –
urządzenie zmieniające prąd zmienny wytwarzany przez generator na prąd stały i kontrolujące pracę generatora. Kontroler może być wyposażony w wiele funkcji np.: czujnik temperatury, miernik prądu, wskaźnik napięcia, anemometr itp.
Maszt – słup z przymocowanymi odciągami, na którym montuje się generator.
Wieża – wolnostojąca konstrukcja bez podpór i odciągów, na którym mocuje się generator.Schemat od 10 kW
Anemometr – przyrząd do wskazywania siły wiatru, najczęściej z kolektorem danych.
Wiatrowskaz – urządzenie służące do określenia kierunku wiatru stosowane najczęściej w celu sterowania obrotem gondoli w okół osi masztu.
Kontroler – urządzenie zmieniające prąd zmienny wytwarzany przez generator na prąd stały i kontrolujące pracę generatora. Kontroler może być wyposażony w wiele funkcji np.: czujnik temperatury, miernik prądu, wskaźnik napięcia, anemometr itp.
Przetwornica (falownik) – urządzenie elektryczne zamieniające napięcie stałe na zmienne 50Hz/230V. Przetwornica najczęściej służy do zasilania odbiorników 230V przetwarzając prąd zmagazynowany w akumulatorach. Falownik zamienia napięcie DC synchronizując się z sieciami przesyłowymi.
Inwerter hybrydowy – zintegrowane urządzenie pełniące rolę kontrolera i przetwornicy z możliwością podłączenia ogniwa solarnego fotowoltaicznego. Stosowane do małych instalacji poniżej 2kW.
OZE
– odnawialne źródła energii.

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe
kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator