Generatory wiatrowe

Czy zabraknie prądu?

Rekordy zużycia energii elektrycznej

1 sierpnia 2014

     Kolejny raz otrzymujemy niepokojące informacje na temat szczytowego zużycia energii w Polsce. Dzieje się tak szczególnie w okresie wzmożonego zapotrzebowania na energię w gorące dni, kiedy włączamy wentylatory i nastawiamy klimatyzatory na niższe temperatury. Największe upały jeszcze przed nami.
Mamy jeszcze rezerwy mocy, ale cytując „Rzeczpospolitą”, czy w pewnych okolicznościach może dojść do przeciążenia sieci?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne dzień po dniu informowały o rosnącym zużyciu energii w porannym szczycie. W ostatni wtorek było to 21,76 tys. MW, a w środę już o prawie 50 MW więcej. Artur Stawiarski z RWE Stoen Operator obserwuje znacznie większe obciążenia sieci po południu oraz między godziną 19 a 21.

Większe zużycie to efekt naszego upodobania do komfortowych temperatur. Kiedy żar leje się z nieba, włączamy wentylatory i ustawiamy klimatyzatory na niższą temperaturę. Czy w tej sytuacji grozi nam blakcout, czyli nieprzewidziane przerwanie dostaw energii na rozległym obszarze?

Jak wynika z danych operatora systemu przesyłowego, mamy jeszcze wystarczające rezerwy mocy. Margines wynosi około 15 proc. w szczycie zapotrzebowania. „Stany zagrożeń mogą się pojawić przy wzroście zapotrzebowania o kolejny 1 GW” – stwierdza Stanisław Poręba, menedżer w zespole zajmującym się energetyką w firmie doradczej E&Y.

Wszystko może się dość szybko jednak zmienić ponieważ sytuacja geopolityczna, w której znajduje się Polska skazuje nas na dostawy wielu surowców energetycznych z Rosji. Jak wiadomo te surowce mogą być wykorzystane w grze politycznej. Jednoznaczne wnioski nasuwają się same. Albo uniezależnimy się od zewnętrznych czynników, albo będziemy w końcu skazani na przerwy zasilania i znacząco wyższe koszty energii. Dlatego warto inwestować we własne niezależne systemy zasilania nawet jeżeli teraz wydaje się to mało opłacalne. Mądry Polak po szkodzie czy przed?…

 

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe
kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator