Generatory wiatrowe

Dotacje na elektrownie wiatrowe i fotoogniwa

Nowy system wsparcia OZE

8 marca 2012

     Wciąż trwają prace nad nowym systemem wsparcia dla rozwoju branży odnawialnych źródeł energii. Nie należy mieć złudzeń, że coś w tym temacie szybko nastąpi. Niemniej prace trwają praktycznie już od 2009 roku. Wszystko to jest związane z pakietem klimatycznym, zobowiązaniem krajów członkowskich Unii Europejskiej do ograniczenia emisji CO2 i większego udziału energii odnawialnej. W praktyce w całej Unii Europejskiej jest planowane wytwarzanie 20% energii ze źródeł odnawialnych już od 2020 roku. Niedawno Ministerstwo Gospodarki zaproponowało nową wersję rozporządzenia, które ma regulować prawo pierwszeństwa sprzedaży energii z OZE i systemu zielonych certyfikatów. Cały tekst projektu znajduje się tutaj: Projekt rozporządzenia [PDF].

     Istotą zmian w stosunku do wcześniejszego rozporządzenia MG poświęconego tzw. świadectwom pochodzenia jest przedłużenie okresu obowiązywania i zwiększenie obowiązku odkupu zielonej energii przez operatorów energetycznych z 14,4% obecnie do 20% w roku 2021. Zwiększenie poziomu obowiązkowego odkupu zielonej energii oznacza także konieczność wzrostu produkcji energii z OZE od ok. 11 TWh produkowanych obecnie, do planowanych w 2020 roku 30 TWh. Jak wiadomo najwięcej energii z OZE wytwarzają obecnie w Polsce elektrownie wodne, ale one nie mają już dużego potencjału wzrostu. Pozostaje więc liczyć na możliwość wykorzystania energii słońca lub wiatru. Możemy tym samym oczekiwać, że podobnie jak jest z dopłatami do kolektorów słonecznych, osoby prywatne również będą otrzymywały wsparcie finansowe do energii wytwarzanej przez przydomowe elektrownie wiatrowe i fotoogniwa. Jak zapewnia MG współczynniki korygujące, które będą ustalone dla każdej instalacji OZE w momencie jej podłączenia nie ulegną zmianie przez okres 15 lat. Umożliwi to planowanie kosztów instalacji i czytelne określenie przychodów. Poniższa tabela przedstawia planowany poziom wsparcia dla poszczególnych źródeł energii.

Załóżmy, że rachunki za energię elektryczną obecnie wynoszą 200zł miesięcznie. Przyjmijmy, że koszt 1kWh to 0,56zł. Z tego wyliczamy, że w miesiącu średnio zużywamy około 350kWh, rocznie około 4200kWh. Tyle energii wytworzy przeciętnie już elektrownia wiatrowa o mocy 2kW, przy średniej prędkości wiatru na poziomie 5m/s. Oznacza to, że posiadając własną elektrownię wiatrową możemy praktycznie uniknąć płacenia rachunków za prąd. W planach wsparcia inwestycji przydomowych będzie można nawet sprzedawać nadwyżki wytworzonej energii. Dodatkowo dla mikroźródła (takimi są przydomowe elektrownie wiatrowe) planowane jest dodatkowe zwiększenie współczynnika korygującego o kolejne 0,5 punktu. Wynika z tego, że nawet dysponując elektrownią wiatrową o mocy 1kW najprawdopodobniej opłaty za energię elektryczną będą minimalne. W takiej sytuacji warto się też zastanowić, czy nie wykorzystać prądu także do ogrzewania, przynajmniej wody bieżącej a może i CO. W lato większa elektrownia wiatrowa (3-5kW, szczególnie wspomagana fotoogniwami) wygeneruje spore nadwyżki, a zimą będziemy korzystali z prądu za darmo !  Miło jest nam poinformować Państwa, że dysponujemy wszystkimi urządzeniami niezbędnymi do wykonania takiej kompletnej instalacji.

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...