Generatory wiatrowe

Może NFOŚiGW pomoże a może nie...

NFOŚiGW uruchomi dofinansowanie dla mikroinstalacji OZE

29 marca 2013

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział uruchomienie programu dofinansowania do mikroinstalacji OZE dla gospodarstw domowych. Na ten cel chce przeznaczyć setki milionów złotych.Jak poinformowała w tym tygodniu Małgorzata Skucha, nowy prezes NFOŚiGW, Fundusz przygotowuje założenia programu dofinansowania do mikroinstalacji OZE montowanych przez prosumentów, czyli gospodarstwa domowe produkujące energię w domowych systemach OZE. Dofinansowanie ma być udostępniane w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Robocza nazwa programu to „Prosument”.

Mając na uwadze przygotowywaną przez rząd ustawę o odnawialnych źródłach energii, która umożliwi produkcję zielonej energii gospodarstwom domowym, tzw. prosumentom, i ułatwi im proces inwestycyjny, a także wprowadzi preferenycjny system dopłat do produkowanej energii w postaci tzw. taryf gwarantowanych, można się spodziewać, że uruchomienie programu NFOŚiGW będzie uzależnione od terminu wprowadzenia w życie ustawy. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, możliwy termin wejścia w życie ustawy o OZE to początek 2014 r.

Celem programu „Prosument” – oprócz promowania świadomości ekologicznej – ma być także popularyzacja produkcji energii elektrycznej i cieplnej przez gospodarstwa domowe na własne potrzeby, a także sprzedające ją do sieci energetycznej po stałych, preferencyjnych stawkach.

Założenia systemu taryf gwarantowanych, które po wejściu w życie ustawy o OZE umożliwią sprzedaż energii produkowanej przez prosumentów po preferencyjnych, gwarantowanych przez 15 lat stawkach, sprawiają, że nowy segment domowych instalacji OZE może być atrakcyjnym rynkiem także dla instytucji finansowych przyznających finansowanie na tego typu inwestycje polegające na wykorzystaniu domowych systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych czy przydomowych biogazowni rolniczych.

za gramwzielone.pl 

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...