Generatory wiatrowe

Sprawdź czy dopłacą do Twojej instalacji...

NFOŚiGW nie nadąża z wydawaniem pieniędzy

10 lipca 2012

     NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) nie jest w stanie zagospodarować wszystkich środków otrzymanych od zakładów produkujących energię elektryczną i płacących odszkodowania za emisję CO2.
W związku z tym przeznacza środki nie tylko na dotacje do rozwoju indywidualnych źródeł energii ale także na dopłaty do budowy inteligentnych sieci energetycznych (ISE).
Pierwotna kwota przeznaczona na ten cel została zwiększona ze 150mln zł do 340mln zł.

Tymczasem spółka Energa rozpoczęła już wymianę ok. 500 tys. swoich liczników w grudniu ubiegłego roku. Do tej pory spółka zamontowała ok. 30 tys. liczników dla klientów indywidualnych i kilkanaście tysięcy dla odbiorców biznesowych. W planach jest ok. 109 tys. urządzeń jeszcze w tej połowie roku, głównie dla klientów w Drawsku Pomorskim, Kaliszu i na Helu.
Sama wymiana licznika nic nie zmieni, ale każdy klient będzie docelowo mógł monitorować bieżącą cenę energii, po której kupuje prąd i decydować czy w tym momencie włączać najbardziej prądożercze odbiorniki, czy poczekać na obniżenie stawki. Ponadto liczniki takie umożliwiają także odczyt ilości energii dostarczonej do sieci przez odnawialne źródła energii. Klienci z tych miejscowości będą mieli pierwszeństwo w podłączaniu mikroźródeł.

     Zdaniem Rafała Czyżewskiego, ze spółki Energa, dzięki wykorzystaniu inteligentnego licznika odbiorca może zaoszczędzić 5-9% energii. Dla samorządów wykorzystanie ISE  to natomiast szansa na zoptymalizowanie zakupów energii np. przez zakupy hurtowe o określonych porach.

     Podczas piątkowej konferencji w NFOŚiGW, prezes Funduszu Jan Rączka zakreślił priorytetowe obszary programu: opracowanie systemów współpracy pomiędzy operatorem energetycznym i odbiorcą, rozwój infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych oraz edukację i badania – w tym z zakresu zarządzania produkcją energii odnawialnej. Fundusz zachęca do udziału w programie ISE przedsiębiorstwa energetyczne, instytucje badawcze i samorządy. Na realizację projektów inwestycyjnych będzie można otrzymać dotację sięgającą 30-50% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów badawczych – nawet 70%.

Ponieważ  NFOŚiGW dysponuje wolnymi środkami, prywatne osoby także mogą składać własne wnioski o dotacje na odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej.

Kontakt do lokalnych oddziałów NFOŚiGW należy szukać poprzez WFOŚiGW  (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...