Generatory wiatrowe

Czy grożą nam black-outy?

Krytyczny stan polskiej energetyki

13 lutego 2012

Już od dawna wiadomo, że bez inwestycji w polską energetykę mogą nam grozić w najbliższej przyszłości black-out’y. 3/4 mocy zainstalowanych w Polsce ma już ponad 30 lat. Z tego 1/4 ma powyżej 40 lat. Do tego 99% linii przesyłowych 220 kV i 80% linii 400 kV ma powyżej 20 lat. Stan infrastruktury jest więc krytyczny. Potrzeby rynku do 2020r. opiewają na mniej więcej 16-17 tys. MW nowych mocy. Niestety z wypowiedzi osób bezpośrednio odpowiedzialnych wynika, że na te inwestycje obecnie nie ma większych szans.

Tymczasem do 2030r. w Polsce będzie trzeba zlikwidować ze względu na wiek około 22 tys. MW istniejących mocy, czyli 60% mocy zainstalowanych. Już od lat bije się na alarm, że to największe wyzwanie dla naszej energetyki. Problem jest bardzo poważny, bo poziom dekapitalizacji majątku trwałego w energetyce znacząco odbiega od średniej w Polsce.

Bezpieczeństwo energetyczne pogarsza się z każdym rokiem. Rezerwy mocy, które wynosiły ok. 25% w 2002 r., teraz kształtują się w okolicach 16% z tendencją do obniżania, mimo oddawania nowych źródeł zasilania. Jest to jedno z największych wyzwań, które stoją przed polską energetyką. Polskie elektrownie są przestarzałe, mają niską sprawność i odbiegają od europejskich standardów, a do tego przed nami jeszcze wyzwania w związku z nowym pakietem klimatycznym ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Brak natychmiastowych inwestycji w energetyce grozi deficytami mocy. Nie tylko jeśli chodzi o wytwarzanie, ale także o przesył i dystrybucję. Niezbędna jest rozbudowa sieci transgranicznych, która podniesie poziom bezpieczeństwa. Ze względu na inwestycje w energetykę wiatrową jest to szczególnie ważne, żeby w okresach bezwietrznych móc spokojnie importować energię elektryczną a w czasie nadwyżek spowodowanych silnymi wiatrami móc tą energię eksportować.

Częściowym rozwiązaniem mogą być tzw. mikroźródła, które będą w stanie zapewnić zasilanie w podstawowym zakresie dla lokalnych odbiorców bez konieczności rozbudowy dużych sieci przesyłowych. Jeżeli sami nie zapewnimy sobie bezpieczeństwa energetycznego to będziemy się musieli przyzwyczaić do wyłączeń prądu jakie pamiętamy jeszcze z przełomu lat 70-80’tych.

Części wypowiedzi udzielił Janusz Steinhoff, minister gospodarki w latach 1997 – 2001, podczas konferencji, która odbywała się w ramach forum „Zmieniamy polski przemysł”.

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe




kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator