Generatory wiatrowe

Sztuczna inteligencja... opłaty realne

Koszt wymiany 16,7 mln inteligentnych liczników

18 marca 2013

Około 7,5 mld to koszt wymiany 16,7 mln liczników we wszystkich gospodarstwach domowych w Polsce. Nowe urządzenia oznaczają niższe rachunki dla konsumentów za energię, wyższe zyski dla operatorów systemów dystrybucyjnych, a dla firm informatycznych – lukratywne kontrakty. I na tym właśnie chce zarabiać firma ATM Systemy Informatyczne, która stworzyła już oprogramowanie dla inteligentnych liczników dla Energi Operator.



Firma ATM Systemy Informatyczne oprócz obsługi operatorów telekomunikacyjnych, koncentruje się na obsłudze administracji państwowej, instytucji finansowych i akademickich centrów komputerowych. Teraz zamierza zaangażować się mocniej w segment związany z energetyką. Tworzenie rozwiązań informatycznych dla spółek energetycznych staje się coraz bardziej perspektywicznym biznesem.
– Również energetyka potrzebuje od pewnego czasu bardzo zaawansowanych rozwiązań, w których się specjalizujemy. Udało nam się pozyskać jeden z najciekawszych kontraktów w poprzednich latach. To budowa od podstaw oprogramowania do zarządzania systemem inteligentnego opomiarowania dla Energi Operator. Ten projekt w zasadzie już został zakończony – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Roman Szwed, prezes ATM Systemy Informatyczne.
Według Urzędu Regulacji Energetyki elektroniczne liczniki ze zdalną transmisją danych umożliwią odbiorcom zaoszczędzenie nawet 10 proc. obecnie wykorzystywanej energii. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego może to dać oszczędności rzędu 100 zł rocznie. Wprowadzenie nowoczesnych systemów pomiarowych w krajach Unii Europejskiej związane jest z unijnym III pakietem energetycznym, którego jednym z celów jest zwiększenie efektywności energetycznej państw UE.

Jak informuje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE, zgodnie z postanowieniami pakietu, do 2020 r. 80 proc, a do 2022 r. 100 proc. wszystkich gospodarstw domowych w UE powinno mieć zainstalowane inteligentne systemy pomiarowe. W Polsce wszystkich odbiorców energii mamy ok. 16,7 mln.

– To oznacza bezmiar potrzebnego oprogramowania i rozwiązań informatycznych, będzie więc wiele projektów. Mamy wiedzę, umiemy rozwiązywać i jesteśmy w stanie nawet bardzo skomplikowany projekt doprowadzić do szczęśliwego końca – zapewnia Roman Szwed.

Konsorcjum ATM Systemy Informatyczne, ATM, ATM Software i Innovation Technology Group wygrało przetarg organizowany przez Energę Operator na wdrożenie systemu aplikacyjnego, który ma służyć do zarządzania, pozyskiwania i udostępniania danych pomiarowych pochodzących z urządzeń Energi. Projekt jest związany z wdrożeniem systemu zdalnego opomiarowania klientów w ramach tzw. inteligentnych sieci. O kontrakt z Energa Operator zabiegało ośmiu wykonawców. Jego wartość wyniosła ponad 15 mln zł netto.

– Traktujemy ten projekt specjalnie, ponieważ robiliśmy to także po to, żeby się nauczyć. Tego typu skala wdrożenia była robiona po raz pierwszy w Polsce i to się udało. Mieliśmy pewne elementy tego oprogramowania, ale w dużej mierze musieliśmy je napisać, więc liczę na prawdziwe zyski dopiero przy powtórkach – wyjaśnia Roman Szwed.

Prezes spółki liczy na kolejne wygrane przetargi związane z wdrażaniem inteligentnych sieci.

– Tym bardziej, że to już nie jest tak, jak w przypadku Energi, że po raz pierwszy budowaliśmy ten system opierając się na pewnych wcześniej posiadanych modułach. W tej chwili mamy gotowy system tzw. AMI do odczytu i transmisji danych oraz do współpracy ze wszystkimi potrzebnymi innymi systemami operatora dostawcy energii – informuje Roman Szwed. – Wszyscy się uczą. My już się trochę nauczyliśmy, ponieważ robimy to dla Energi dwa lata. Kilkadziesiąt tysięcy liczników pracuje przemysłowo, to nie jest żadnej pilot zrobiony po to, by stwierdzić, czy działa, czy nie działa. Te liczniki naprawdę obsługują użytkowników – podsumowuje prezes ATM SI.

za newseria.pl

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe




kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator