Generatory wiatrowe

Strzeż się błędów i oszustów

Najważniejsze przed zakupem

     Przede wszystkim warto w ogóle zweryfikować, czy sprzedawca jest wiarygodny. Jeżeli są jakiekolwiek podejrzenia, to prawdopodobne jest, że będzie chciał Państwa naciągnąć bazując na barku wiedzy. Może wcisnąć Państwu urządzenie niesprawne lub o innych parametrach. Przede wszystkim jeżeli sprzedawca nie chce wystawić faktury należy uważać, czy urządzenie jest nowe lub oryginalne. Nie mogąc porównać z innym egzemplarzem nie ma się pewności czy urządzenie powinno faktycznie tak wyglądać, jak przedstawia je sprzedający. Sprzedawca powinien posiadać dokumentację do urządzenia, certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo oraz autoryzację producenta (dystrybutora) wskazującą, że urządzenie pochodzi z legalnego źródła. Nie chcę nawet podejrzewać, że ktoś może po prostu chcieć Państwa oszukać. Jeżeli oferent nie ma towaru i nie może nawet wskazać magazynu z towarem, którym handluje oznacza to jednoznacznie, że nie można mu ufać. Dawanie takiemu sprzedawcy zaliczki na zakup urządzenia to tak jakby dać złodziejowi kluczyki do samochodu. Jeżeli ktoś poważnie podchodzi do tematu sprzedaży elektrowni wiatrowych to musi dysponować jakimkolwiek zapleczem umożliwiającym przynajmniej podstawowe przetestowanie urządzeń. Skąd inaczej wziąć pewność, że zakupiony towar odbieramy sprawny a w razie czego będziemy mogli go wymienić na inny, wolny od wad? Jeżeli chcesz być pewien, czy to co mówi sprzedawca jest prawdą poproś o informację na piśmie. Poproś również o informację gdzie możesz zweryfikować to co podaje sprzedawca. Nie zawierzaj temu co usłyszysz ponieważ szczególnie przez telefon nikt nie obawia się o posądzenie o krzywoprzysięstwo.
     Jeżeli pierwszy etap weryfikacji przebiegł pomyślnie, to warto zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Nie są wbrew pozorom najważniejsze moc urządzenia czy prędkość startowa. Co z tego bowiem, że urządzenie ma wysoką moc powiedzmy 3kW skoro osiąga ją dopiero przy wysokiej prędkości wiatru. Co z tego, że może maksymalnie wytworzyć nawet 12kW, skoro do takiej mocy potrzebny jest wiatr o sile huraganu? Co z tego, że urządzenie zaczyna się kręcić powiedzmy przy prędkości wiatru 2m/s skoro przy tej prędkości wiatru i tak nie jest w stanie wytwarzać żadnej energii. Tylko jeszcze niepotrzebnie zużywa łożyska. Na co więc należy zwrócić uwagę? Na wydajność z jaką elektrownia wiatrowa będzie pracowała najczęściej, czyli przy sile wiatru około 4,5-5,5m/s. Takie prędkości wiatru występują przeciętnie w Polsce. Oczywiście jeżeli macie Państwo miejsce ze średnią prędkością wiatrów większą, to tylko lepiej. Okazuje się często, że dana elektrownia wiatrowa zaczyna bardzo szybko pracować, przy niewielkiej prędkości wiatru, ale później, przez długi czas osiąga bardzo małe moce, aż do momentu zbliżenia się do prędkości wiatru około 10m/s. Wówczas wykazuje pełną moc. Weźmy taki przykład: elektrownia wiatrowa o mocy znamionowej 2kW, maksymalnie 6kW. Startuje przy 2m/s, przy 10m/s osiąga moc znamionową, a przy 16m/s osiąga moc maksymalną. Druga elektrownia o mocy 1kW, maksymalna moc 1,5kW. Startuje przy 2,5m/s, osiąga moc znamionową przy 8m/s, moc maksymalną przy 12m/s. Okazuje się, że teoretycznie mocniejsza elektrownia o mocy 2kW, przy prędkości wiatru 4,5m/s osiąga zaledwie 400W. W tym samym momencie dwa razy mniejsza elektrownia 1kW będzie już pracowała z mocą 300W. Jeszcze bardziej różnice uwidocznią się przy większych prędkościach wiatru. Powiedzmy dla 8m/s przykładowa elektrownia 2kW wytworzy zaledwie 700W a 1kW pracowała będzie już z pełna mocą 1000W. Proszę tylko nie wyciągnąć z niniejszego wywodu błędnej interpretacji. W żadnym wypadku nie mamy myśli, że elektrownia o mocy 1kW jest lepsza od elektrowni wiatrowej 2kW. Chodziło raczej o wykazanie, że czasem mniejsza elektrownia jest w stanie wytworzyć średnio w roku więcej energii niż elektrownia o większej mocy znamionowej. Wynika to z faktu, że zwiększenie siły wiatru o 2m/s powoduje ośmiokrotny wzrost ilości dostarczonej energii. W dolnych zakresach pracy energia wiatru jest na tyle mała, że większość jej jest tracona na pokonanie oporów ruchu samego generatora. Później jest już na tyle duża, że nawet gorsze konstrukcje są w stanie osiągnąć ogromną moc. Tylko, że przecież chodzi o to, żeby wycisnąć najwięcej nie wtedy, kiedy wieje bardzo mocno, ale wtedy kiedy wieje tak jak na co dzień. W roku dni o bardzo dużej sile wiatru jest kilka, a tych z przeciętną prędkością wiatru około 240.
     Zwykle tanie urządzenia z samego założenia nie są w stanie konkurować z tymi droższymi pod względem parametrów. Wynika to z prostego faktu, że żeby uzyskać wysoką sprawność i wydajność trzeba niestety zainwestować sporo w laboratorium, badania, i to potem musi odbić się na kosztach urządzenia. Firmy, które produkują tanie urządzenia zwykle kopiują jakieś rozwiązania i opierają się jedynie na teoretycznych wyliczeniach. Dodatkowo chcąc oszczędzić upraszczają jakieś elementy lub pomijają niewielkie niuanse, które mogą mieć później znaczący wpływ na sprawność elektrowni. Tanie nie zawsze musi być gorsze, ale jeżeli coś jest tańsze o 50% od innych urządzeń, to jest to podejrzane. Tanie urządzenia też często mogą mieć wady ukryte, które uwidaczniają się dopiero po okresie gwarancji. Elektrownia wiatrowa jest przeznaczona do pracy przez kilkadziesiąt lat więc jeżeli już po 5 latach ulegnie uszkodzeniu lub zużyciu jakaś część, to zamiast taniego będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo drogim sprzętem.
     Podsumowując należy unikać najtańszych urządzeń, kupować u wiarygodnych partnerów oraz wybierać produkty, które najlepiej pracują przy prędkości wiatru około 5m/s. Najlepiej produkty firm mających wieloletnie doświadczenie. Dzięki temu unikamy eksperymentów na własnej skórze. Lepiej wcale nie kupić niż kupić źle!

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe




kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator