Generatory wiatrowe

Jak montuje się elektrownie wiatrowe

Dobór wieży/masztu

     Przyjmuje się powszechnie, że dla elektrowni o mocy do 2kW, ze względu na ciężar gondoli, można stosować maszty z odciągami linowymi. Maszt umocowany jest naMaszt na sworzniu obrotowymstalowym, obrotowym sworzniu, umocowanym na sztywno w ziemi. Odciągi rozpięte pod kontem około 600 usztywniają maszt w pionie. Takie rozwiązanie nadaje się do niedużych generatorów
i niewysokich masztów. Przykład takiego rozwiązania znajduje Zdjęcie 2się na Zdjęciu 1. Wadą takiego rozwiązania jest hałas generowany przez wiatr świszczący między linami. Popularnie przez żeglarzy zwany muzyką (wiatr gra na wantach :)).

Z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne (różne temperatury) oraz wyciąganie elementów elastycznych i najczęściej słabe zamocowanie w gruncie, liny trzeba regulować przynajmniej dwa razy do roku (zalecane wiosną i jesienią). W przypadku większych konstrukcji, poza oczywiście większą średnica samego masztu, można zastosować rozwiązanie z wieloma odciągami. Takie rozwiązanie pozwala często ominąć najbardziej nieżyciowe przepisy prawa budowlanego. Nie zalecamy takich rozwiązań dla generatorów ponad 3 kW z uwagi na wagę gondoli ze skrzydłami. Przykład takiego rozwiązania pokazuje Zdjęcie 2. Problematyczne jest takie napięcie wszystkich lin, żeby maszt stał pionowo i wszystkie liny były naciągnięte z taką samą siłą. Wszystkie wady rozwiązaniaZdjęcie 3 1 dotyczą również rozwiązania 2.

Dla większych mocy ze względu na konieczność stosowania wyższych wież lepszym rozwiązaniem są maszty wolnostojące, w postaci kratownicy lub pełnego słupa.
Ze względu na wszelkie koszty (materiał, transport, montaż, konserwacje) dla celów małych elektrowni wiatrowych korzystniej jest stosować wieże kratownicowe. Poza tym, że są lżejsze mają jeszcze jedną zaletę: z dużej odległości są niewidoczne, z uwagi na ażurowość konstrukcji. Dzięki temu nie zakłócają tak harmonii naturalnego krajobrazu jak konstrukcje słupowe. Pierwotnie konstrukcje profesjonalnych wiatraków podobnie jak słupy energetyczne były właśnie oparte na kratownicy. Takie rozwiązanie jest do dzisiaj stosowne jako najprostsze w budowie i konserwacji. Stawianie i demontowanie konstrukcji odbywa się podobnie jak w przypadku wieży linkowej. Sworznie obrotowe znajdują się na dwóch „stopach” kratownicy. Kratownicę unosi się za pomocą wolnego odciągu asekurując z drugiej strony liną. Obrót następuje wokół osi sworzni. Po postawieniu na fundamencie pozostałe stopy mocuje się do podłoża trwale. Kratownicę można też zmontować na miejscu poprzez skręcanie ze sobą kolejnych segmentów konstrukcji. Uwaga: kratownica może mieć tylko 3 stopy chociaż często wygodniejsze jest rozwiązanie na planie kwadratu. Kratownica jest rozwiązaniem bardzo sztywnym i lekkim. Umożliwia budowanie wysokich wież masztowych. Wadą jest konieczność zmontowania całej kratownicy na miejscu i stosunkowo mniejsza żywotność w stosunku do masztów słupowych. Działające w okresie pracy generatora siły dynamiczne ograniczają trwałość takich konstrukcji do około 20 lat. Powyżej tego okresu zwykle demontuje się elektrownię robiąc przy okazji remont kapitalny lub wymianę.Schemat wieży słupowej Kratownica wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż wieża z odciągami. Przykład generatora zamontowanego na kratownicy przedstawia Zdjęcie 3.
Profesjonalne konstrukcje nowoczesnych generatorów występują w postaci słupa stożkowego. To rozwiązanie jest najdroższe ale umożliwia upakowanie wszystkich Zdjęcie 4elementów wewnątrz rury. Profil stożka jest symetryczny w każdym kierunku dzięki czemu najlepiej reaguje on na zmienne obciążenia dynamiczne. Wiatr opływa swobodnie wokół słupa i nie wywołuje efektu świszczenia. Ciężar słupa dodatkowo stabilizuje konstrukcję. Zdjęcie 4 przedstawia nowoczesną, profesjonalną elektrownię wiatrową. Rozwiązania na słupie mają zastosowanie w miejscach gdzie chodzi o estetykę wykonania, gdzie wymagane jest zachowanie ciszy, w miejscach, gdzie inne konstrukcje mogą nie oprzeć się działaniu innych czynników , np. pływom wodnym w przypadku stawiania elektrowni w morzu. Dla naszych klientów zainteresowanych taką konstrukcją proponujemy plany do samodzielnego wykonania.

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe




kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator