Generatory wiatrowe

Ile prądu będzie wytwarzała elektrownia wiatrowa

Dobór elektrowni

Przed podjęciem decyzji o wyborze elektrowni wiatrowej warto zastanowić się nad sposobem wykorzystania wytworzonej energii. Należy pamiętać, że najbardziej efektywnym odbiornikiem i jednocześnie akumulatorem energii jest woda. Dlatego pierwszym zastosowaniem jakie nasuwa się w takiej sytuacji jest ogrzewanie, czy to wody bieżącej czy też c.o. W ten sposób jesteśmy w stanie wykorzystać 100% energiiGrzałka stałoprądowa jaką wytworzy wiatrak, praktycznie bez strat. Szczególnie, że możemy użyć do tego celu grzałkę na prąd stały, podłączoną bezpośrednio do kontrolera.
Jakiekolwiek przetwarzanie energii elektrycznej w celu uzyskania 230V czy 400V oraz magazynowanie w źródłach pośrednich, jakimi są akumulatory powoduje straty! Wybierając moc generatora należy oprócz przewidywanego poboru prądu przez odbiorniki wziąć pod uwagę, czas ich pracy oraz założyć zapas magazynowanej mocy na okresy bezwietrzne. Przyjmuje się, że elektrownia w długim okresie (np. roku) jest w stanie wytworzyć średnio 20-25% mocy jaką posiada generator.

Przykład
Elektrownia z generatorem 1kW w czasie 1 doby wytwarza  średnio np. 20%*1kW*24h=4,8kWh. 10 żarówek 100W pracujących przez 6h/dobę zużyją 10szt*0,1kW*6h=6kWh. Zabraknie więc około 1,2kWh. Zostanie to skompensowane przez akumulatory jeżeli będzie w nich zgromadzona energia. Uwaga! Ze względu na okresy bezwietrzne należy przewidzieć czas, w którym elektrownia będzie pracowała tylko na potrzeby zgromadzenia energii w akumulatorach. Im większa pojemność akumulatorów, tym układ jest bardziej odporny na okresy bezwietrzne.

Wytworzona przez elektrownię moc zależy od:
położenia geograficznego. Na mapie znajduje się informacja na temat przeciętnej siły wiatru na danym obszarze. Przyjmuje się, że w Polsce w zależności od obszaru jest ponad 250 dni wietrznych w roku.

   
   
   
Kolor Lokalizacja
zielony wybitnie korzystna
żółty korzystna
pomarańczowy dość korzystna
czerwony niekorzystna
brązowy wybitnie niekorzystna
czarny tereny wyłączone, wysokie partie gór

Mapa wiatru

ukształtowania terenuUstawienie generatora
i okolicznych przeszkód. Im teren jest bardziej urozmaicony lub  w pobliżu znajdują się inne przeszkody dla wiatru, tym gorsza będzie wydajność wiatraka. Uwaga! Dla celów elektrowni lepszy jest równy wiatr a nie porywy. Dlatego czasem może wydawać się, że w jakimś kotle  lub przesmyku mocno wieje ale pracująca tam elektrownia nie uzyska spodziewanych efektów.
Siła wiatru na różnych wysokościach

 

wysokości masztu. Podwyższenie masztu o kilka metrów może przynieść wzrost wydajności elektrowni nawet o 30%! Dlatego największe, najekonomiczniejsze elektrownie posiadają maszty o wysokości dochodzącej do 160m. Rysunek pokazuje zalecane usytuowanie gondoli.

 

pory roku. Powszechnie wiadomo, Wiatr w rokuże podobnie jak z opadami, w ciągu roku, są okresy, kiedy wiatry wieją silniej i te, kiedy wieją słabiej. W niektórych obszarach geograficznych wiatry te zwane są monsunami lub passatami. W naszym położeniu jest to prąd zatokowy docierający do nas z oceanu Atlantyckiego.

 

pory dnia. Przedstawiony wykres pokazuje średnią prędkość wiatru w zależności od godziny.Wiatr w dniu

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe




kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator