Generatory wiatrowe

Co tym steruje?

Elektronika

     Każde urządzenie mechaniczne musi mieć sterowanie. Bez tego nawet najlepszy wyrób będzie tylko górą bezwartościowych części. W przypadku elektrowni wiatrowych  podstawowym sterownikiem jest kontroler. Zadaniem kontrolera jest przede wszystkim zamiana prądu zmiennego wytwarzanego przez generator na prąd stały. Ta funkcję spełnia mostek prostowniczy. Ponadto kontroler ma za zadanie zapobiegać nadmiernemu rozkręceniu się turbiny.  Turbina wiatrowa nie może osiągać dowolnie dużych obrotów ponieważ po pierwsze będzie hałasować, a po drugie siły odśrodkowe mogą rozerwać łopaty. Zwykle najprostszym sposobem ograniczenia prędkości obrotowej turbiny jest przyłożenie obciążenia do generatora. Kontroler załącza po postu kolejne oporniki. Taki rodzaj kontrolera zwykle jest zwany regulatorem. Bardziej zaawansowane kontrolery mogą wyświetlać aktualne parametry pracy generatora takie jak prąd ładowania, napięcie, obroty, itp. Najbardziej profesjonalne kontrolery posiadają szereg dodatkowych czujników. Mogą odczytywać np. parametry temperatury pracy generatora, temperatury pracy samego kontrolera, prędkość i kierunek wiatru. Ponadto mogą być wyposażone w systemy sterujące pracą generatora. Służą do obracania generatora wokół osi masztu i w ostateczności do mechanicznego zatrzymania turbiny za pomocą hamulca hydraulicznego. Kontrolery czasem też są wyposażone w funkcje komunikacji umożliwiające zdalne odczytywanie parametrów  pracy elektrowni wiatrowej lub nawet zdalne sterowanie (najczęściej zatrzymanie). Niektóre kontroler są dedykowane do pracy z oświetleniem i mogą załączać odbiorniki (zwykle 12 lub 24V DC). Sterownie czasem i/lub czujnikiem zmierzchowym oraz poziomem naładowania akumulatorów pozwala na szeroki zakres kontroli pracy odbiorników. Większość kontrolerów jest standardowo wyposażona w funkcje obsługi zarówno elektrowni wiatrowej jak i fotoogniw, w systemach hybrydowych.

Zalecane przekroje przewodów elektrycznych łączących generator z kontrolerem (inwerterem),
przy większych odległościach należy zastosować grubsze przewody
Parametr 300W 500W 1KW 2KW 3KW 5KW 10KW 20KW
Długość (m) 20 50
Przekrój kabla (mm2) 2,5 4 4 6 8

 

      Kolejnym urządzeniem wykorzystywanym do pracy z elektrownią wiatrową są przetwornice. Mają one za zadanie zamieniać prąd z kontrolera o zmiennej charakterystyce na taki, który będzie użyteczny dla ostatecznych odbiorników. Przetwornice występują zwykle w dwóch odmianach. Do pracy wyspowej tzw. off-grid (inwertery) oraz do pracy w sieci tzw. on-grid (falowniki). Inwertery zawsze muszą pracować z akumulatorami ponieważ akumulatory są z jednej strony stabilizatorem napięcia a z drugiej strony magazynem energii dostępnym nawet kiedy nie elektrownia wiatrowa nie wytwarza prądu. W praktyce większość profesjonalnych inwerterów jest wyposażona w przełączniki źródła zasilania. Oznacza to, że nawet kiedy skończy się prąd w akumulatorach to zasilanie będzie podtrzymane z innego źródła, jeżeli tylko takie jest dostępne. Najczęściej tym drugim (zapasowym) źródłem jest sieć energetyczna, czasem agregat spalinowy. Falowniki natomiast służą do synchronizacji prądu wytwarzanego przez elektrownię wiatrową z prądem w sieci energetycznej. Nie wymagają współpracy z akumulatorami, ale muszą spełniać inne warunki umożliwiające bezpieczną pracę z siecią energetyczną.

Schemat konfiguracji zestawu elektrowni wiatrowej nie podłączonej do sieci elektroenergetycznej (tzw. off-grid)
z wykorzystaniem kontrolera i przetwornicy
Schemat off grid z kontrolerem
Przykładowe dane techniczne najpopularniejszych przetwornic off-grid prezentujemy w poniższej tabeli.
Parametr 1 kW 2 kW 3 kW 5 kW 10 kW 20 kW
kształt fali wyjściowej rzeczywista sinusoida
zniekształcenie fali (THD) < 3%
napięcie wyjściowe V (AC) 230 +/- 2%
częstotliwość (Hz) 50 +/- 0.5%
moc chwilowa +20% nominalnej 5 sekund
moc chwilowa +50% nominalnej 10 cykli
współczynnik mocy 0.8
współczynnik fali 03:01
napięcie zasilania (DC) 48 120 240 240 240 360
sprawność przy pełnym obciążeniu (%) > 65 > 80 > 80 > 86 > 86 > 86
poziom hałasu (dB) 50 55 55 60 60 60
wentylator chłodzący Tak
zabezpieczenie termiczne w przypadku przegrzania Tak
zabezpieczenie napięciowe i prądowe Tak
zabezpieczenie przeciw odwrotnej polaryzacji Tak
zabezpieczenie w momencie przeciążenia Tak
kolory lampek sygnalizacyjne praca normalna – zielony, zbyt niskie napięcie – mruganie,
przeciążenie – czerwony, awaria – czerwony
alarm alarm raz na 4 sek. – odłączone zasilanie, alarm raz na 1 sek. – prawie pusta bateria,
ciągły – pusta bateria lub awaria
zakres temperatur i wilgotność 0 – 40°C, 95%

 

Schemat konfiguracji zestawu elektrowni wiatrowej podłączonej do sieci elektroenergetycznej (tzw. on-grid)Schemat on grid z przetwornicą

     Uwaga! Wszystkie opisane modele elektrowni wiatrowych z technicznego punktu widzenia mogą zostać podłączone bezpośrednio do zewnętrznej sieci wysokiego napięcia. Przed podłączeniem należy jednak dokładnie sprawdzić aktualny związany z tym stan prawny i uzyskać odpowiednie zezwolenia.
      Inną grupą sterowników są urządzenia dedykowane do zasilania wybranych odbiorników. Podstawowym reprezentantem tej grupy są sterowniki grzałkowe. Jak sama nazwa wskazuje służą one do zasilania grzałek. Grzałka jako prosty odbiornik energii nie wymaga stabilnych warunków zasilania. Po prostu jeżeli będzie dostarczona większa ilość energii to grzałka będzie mocniej grzała, a kiedy energii otrzyma mnie to będzie grzała słabiej. Może więc zachodzić wątpliwość po co w ogóle w takim razie sterownik. Jest niezbędny ponieważ grzałka stanowi dla generatora opór i kiedy wieje słaby wiatr  ten opór jest zbyt duży żeby umożliwić poruszenie elektrowni. To zjawisko podobne do ruszania samochodu z miejsca. Potrzebne jest chwilowe zwiększenie obrotów zanim zwolni się sprzęgło ponieważ moc na małych obrotach jest zbyt mała do ruszenia. Podobnie z elektrownią wiatrową tylko, że tu zaczynamy od zera a silnik samochodu zwykle ma już na luzie nawet 700rpm. Sterownik grzałek tak dobiera obciążenie turbiny generatora grzałkami, żeby ta swobodnie ruszyła i przy znamionowych obrotach była obciążona pełną wytwarzaną mocą. W ten sposób 100% energii jest oddawane na grzanie. Mogą też występować inne dedykowane sterowniki. Np sterowniki pomp, jeżeli elektrownia ma zasilać pompę wodną, sterowniki obrotów, jeżeli elektrownia ma pracować w wyznaczonym stałym zakresie prędkości obrotowej oraz inne w zależności od przeznaczenia.

Kontakt

Biuro handlowe AirGenerator
ul. Hodowlana 16, 81-606 Gdynia
e-mail: biuro@generatory-wiatrowe.pl
tel.  +48 (53) 558 47 69; +48 (79) 312 03 23
+48 (58) 742 40 50; fax. +48 (58) 742 52 13

Odwiedź nasze pozostałe strony:
www.eco4globe.com,                Google+
www.fotoogniwa-hurt.pl

Aktualności

Elektrownie wiatrowe na bieżąco
w formie blogu

Najczęściej zadawane pytania

Jak przyłączyć mikroinstalację OZE do sieci?
Pokaż odpowiedź

Czy stawiając domowe elektrownie wiatrowe muszę posiadać jakieś pozwolenia budowlane?
Pokaż odpowiedź

Czy do produkowania energii elektrycznej przez elektrownie wiatrowe potrzebne są jakieś koncesje?
Pokaż odpowiedź               Czytaj więcej...

Logo AirGenerator - Generatory wiatrowe




kręci mnie wiatr...

Copyright © 2008-2017 AirGenerator